wyliczenia składek do Płatnika

Pytania dotyczące problemów płacowych i księgowych dotyczących programu FAKT.

wyliczenia składek do Płatnika

Postprzez teresa167 » Cz 07 wrz, 2017

Witam.
Od jakiegoś czasu występują różnice w wyliczeniach składek przez program FAKT, a program Płatnik.
Po przesłaniu dokumentów do Płatnika, w deklaracji DRA występują komunikaty o błędach rachunkowych, dopiero po kliknięciu "wylicz" kwoty są korygowane. Różnice nie są duże, kilka groszy na plus lub na minus. Problem w tym, że wysyłam moim klientom tabelkę kwot do zapłaty wygenerowaną przez FAKT, a kwoty w tabelce różnią się od kwot na DRA . Skutkuje to poważnymi konsekwencjami. Ostatnio Klientowi odmówiono wypłaty zasiłku macierzyńskiego z powodu takiej różnicy. Sprawa jest w toku załatwiania, ale sytuacja jest dość uciążliwa. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego występują różnice w wyliczeniach składek pomiędzy FAKTem a Płatnikiem? I dlaczego informacje dla klienta muszą być poprawiane ręcznie?
teresa167
Gość

Re: wyliczenia składek do Płatnika

Postprzez Joanna Turowiecka » Pt 08 wrz, 2017

Przy wielu wypłatach/umowach w miesiącu w celu prawidłowego liczenia składek ZUS należy włączyć parametr C316.
W tym celu proszę udać się w programie Fakt do menu głównego i wybrać: Pomoc -> Funkcje serwisowe -> Parametry różne [C ]
Trzeba podświetlić parametr nr 316 - grosze PP; w dolnej sekcji w okienku Wartość należy wykasować wartość 0 i wpisać 1. Wszystko zapisujemy. Następnie trzeba ponownie przeliczyć wynagrodzenia. Grosze powinny się już zgadzać z Płatnikiem. Jeśli nie - proszę o kontakt telefoniczny z serwisem księgowym.
Joanna Turowiecka
Pracownik Fakt

Postprzez teresa167 » Pt 08 wrz, 2017

Dziękuję, zrobię tak przy liczeniu w następnym miesiącu, bo w tym już policzyłam. Jednakże wspomniana przeze mnie odmowa wypłaty zasiłku macierzyńskiego dotyczyła osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą, nie zatrudniającej pracowników. Składa została zapłacona w terminie w wysokości policzonej przez FAKT, a ZUS odmówił zasiłku, bo kwota składki się nie zgadzała. Tak więc jakiś inny schemat chyba nie pasuje.
teresa167
Gość

Postprzez Piotr Konkol » Pn 11 wrz, 2017

Jeżeli jest Pani w posiadaniu opisanej sytuacji, tzn. błędnego wyliczenia przez program składek dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą proszę o przesłanie archiwizacji bazy na adres serwis@fakt.com.pl. Przesłana archiwizacja ma służyć analizie i wyjaśnieniu problemu.
Piotr Konkol
Pracownik Fakt

Postprzez teresa167 » Pn 11 wrz, 2017

Dziwna sprawa. Klient, który otrzymał decyzję o odmowie zasiłku właśnie wrócił z Inspektoratu ZUS ( ale nie tego, który wydał decyzję) i tam nie potrafiono mu wyjaśnić o jakie błędne kwoty chodzi. Posprawdzano wszystko w komputerach zus-owskich, wszystko jest dobrze, więc nie znalazłszy odpowiedzi odesłano go do domu i kazano czekać na telefon.
Przepraszam więc, wygląda na to, że błąd jest chyba w ZUSie a ja pospieszyłam się z tą informacją na forum. Poczekam więc na ostateczne wyjaśnienie sprawy i poinformuję tutaj jak się zakończyła.
teresa167
Gość

Postprzez teresa167 » Śr 13 wrz, 2017

Muszę przeprosić jeszcze raz i sprostować - program nie liczy błędnie składek w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Problem jest aktualny przy zatrudnionych pracownikach i wielu wypłatach w miesiącu, ale jak zrobić, żeby było dobrze, otrzymałam już wyjaśnienie powyżej. Drugi zgłaszany problem miał inną przyczynę, wyjaśnino to już z ZUS i jest wszystko ok. Za nieporozumienie przepraszam.
teresa167
Gość

Powrót do Problemy Księgowe oraz Kadrowo Płacowe